0.00 (0 głosów)

Ocena

ocena

Ktery - pałac

Kategoria: Gmina Krzyżanów

Majątek w Kterach należał do rodziny Wodzińskich, którzy przybyli na te tereny na początku XVIII w.  Po Adamie Wodzińskim w 1801 r. majątek odziedziczyli po połowie jego synowie - Jan Nepomucen i Gabriel. Jan przejął część brata. Zmarł w 1841 r., a majątek w 1868 r. odziedziczył Władysław Wodziński wraz z siostrami, które odstąpiły mu swoje części. Po nim Ktery przypadły jego dzieciom - Helenie, Kazimierzowi i Marii Joannie. Kazimierz Wodziński odkupił w 1908 r. od sióstr ich części. Zasłynął jako hodowca koni pełnej krwi i półkrwi angielskiej. W 1941 r. Kazimierz został wysiedlony do Niemiec. W czasie okupacji majątkiem zarządzał niemiecki komisarz. W 1945 r. po zakończeniu wojny dawni właściciele wrócili, jednak wkrótce zostali wywłaszczeni. Początkowo w majątku powstał PGR, a w 1951 r. przejęła go Stadnina Koni Walewice, w rękach której znajduje się do dnia dzisiejszego. 

 

Pałac zbudowano w 1820 r., a przebudowano w 1920 r. Jest to budynek dwukondygnacyjny z piętrowym portykiem w części centralnej. Posiada trójkątne zwieńczenie ozdobione ornamentem i herbem Jastrzębiec. Całość nakryta jest dachem mansardowym. Po bokach budynku znajdują się klatki schodowe, a od strony ogrodu niewielki taras. Obecnie pałac stoi pusty i nie jest użytkowany.

 

Więcej zdjęć w Galerii

 

Źródła:

  • Lesiak H., Szlakiem dworów regionu kutnowskiego, Kutno 2007, s. 253.
  • red. Świderek G., Parki i ogrody województwa łódzkiego, ODE Źródła 2005, s. 47-56.

  • Wykaz zabytków wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych woj. łódzkiego (stan na 01.05.2015 r.)
  • www.parki.org.pl

 

Zdjęcia:

  • wizytacja terenowa 30-08-2016 r.
Zespół pałacowo-parkowy
Skład zespołu pałac, park, rządcówka, spichlerz, obory, stodoły, stajnie, stelmacharnia, ośmiorak, mleczarnia, parnik, chlewnia
Obiekt opisywany
  • Pałac
  • Park pałacowy
Stan zachowania Niszczejący
Zastosowanie własność Stadniny Koni Walewice
Numer rejestru zabytków województwa łódzkiego 477
Organ wpisujący do rejestru zabytków Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi
Data wpisu do rejestru zabytków 20.11.1978

Lokalizacja

99-314, Ktery, Polska

Komentarze