0.00 (0 głosów)

Ocena

ocena

Ktery - pałac

Kategoria: Gmina Krzyżanów

Majątek w Kterach należał do rodziny Wodzińskich, którzy przybyli na te tereny na początku XVIII w.  Po Adamie Wodzińskim w 1801 r. majątek odziedziczyli po połowie jego synowie - Jan Nepomucen i Gabriel. Jan przejął część brata. Zmarł w 1841 r., a majątek w 1868 r. odziedziczył Władysław Wodziński wraz z siostrami, które odstąpiły mu swoje części. Po nim Ktery przypadły jego dzieciom - Helenie, Kazimierzowi i Marii Joannie. Kazimierz Wodziński odkupił w 1908 r. od sióstr ich części. Zasłynął jako hodowca koni pełnej krwi i półkrwi angielskiej. W 1941 r. Kazimierz został wysiedlony do Niemiec. W czasie okupacji majątkiem zarządzał niemiecki komisarz. W 1945 r. po zakończeniu wojny dawni właściciele wrócili, jednak wkrótce zostali wywłaszczeni. Początkowo w majątku powstał PGR, a w 1951 r. przejęła go Stadnina Koni Walewice, w rękach której znajduje się do dnia dzisiejszego. 

 

Pałac zbudowano w 1820 r., a przebudowano w 1920 r. Jest to budynek dwukondygnacyjny z piętrowym portykiem w części centralnej. Posiada trójkątne zwieńczenie ozdobione ornamentem i herbem Jastrzębiec. Całość nakryta jest dachem mansardowym. Po bokach budynku znajdują się klatki schodowe, a od strony ogrodu niewielki taras. Obecnie pałac stoi pusty i nie jest użytkowany.

 

Więcej zdjęć w Galerii

 

Źródła:

  • Lesiak H., Szlakiem dworów regionu kutnowskiego, Kutno 2007, s. 253.
  • red. Świderek G., Parki i ogrody województwa łódzkiego, ODE Źródła 2005, s. 47-56.

  • Wykaz zabytków wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych woj. łódzkiego (stan na 01.05.2015 r.)
  • www.parki.org.pl

 

Zdjęcia:

  • wizytacja terenowa 30-08-2016 r.
Zespół pałacowo-parkowy
Skład zespołu pałac, park, rządcówka, spichlerz, obory, stodoły, stajnie, stelmacharnia, ośmiorak, mleczarnia, parnik, chlewnia
Obiekt opisywany Pałac, Park pałacowy
Stan zachowania Niszczejący
Zastosowanie własność Stadniny Koni Walewice
Numer rejestru zabytków województwa łódzkiego 477
Organ wpisujący do rejestru zabytków Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi
Data wpisu do rejestru zabytków 20.11.1978

Lokalizacja

99-314, Ktery, Polska

Komentarze