0.00 (0 głosów)

Ocena

ocena

Łódź - willa Wilhelma Teschemachera

Wilhelm Teschemacher był właścicielem tkalni mechanicznej produkującej prunele, czyli kolorowe, wytrzymałe tkaniny obiciowe do mebli i damskiego obuwia. W latach 1890-1892 wybudował on przy zbiegu ul. Dzikiej i ul. Pustej (obecnie ul. Wigury i ul. Sienkiewicza) willa w stylu neorenesansowym. Swoją bryłą nawiązuje ona do rzymskiego Palazzo Farense. Willa najprawdopodobniej powstała w dwóch etapach - początkowo na planie wydłużonego prostokąta wzdłuż obecnej ul. Wigury, a następnie dobudowano część od strony ogrodu. Świadczy o tym chociażby kształt ścian fundamentowych w piwnicach. Jest to budynek jednopiętrowy. Fasada od strony ulicy jest jednolita i skromna, a od strony ogrodu zróżnicowana – posiada ryzality i półkolisty taras ze schodami do ogrodu. Wejście do willi znajduje się z boku, prowadzi do westybulu i reprezentacyjnej klatki schodowej z galerią na piętrze. Na parterze znajdowały się pomieszczenia dawnej jadalni, salonów, gabinetu, biblioteki i oranżerii. W wystroju wnętrz na uwagę zasługuje flamandzkie lustro kominkowe w hollu, intarsjowane i inkrustowane kością słoniową i kamieniami półszlachetnymi w hebanie. Uwagę zwraca również mozaika Antonio Salviattiego nad fontanną w oranżerii, która przedstawia wazon z kwiatami. Na piętrze znajdowały się pomieszczenia mieszkalne i sypialne. Budynek posiadał podpiwniczenie, w którym mieściła się m.in. pralnia i magiel.

W 1912 r. jej właścicielem willi został Antoni Kruk. W 1922 r. rezydencję kupili Eitingonowie, jedni z najbogatszych łódzkich fabrykantów pochodzenia żydowskiego, członkowie loży wolnomularskiej. Eitingonowie wyjechali z Polski do Stanów Zjednoczonych Ameryki w 1938 r., uciekając przed niebezpieczeństwem grożącym ze strony hitlerowców. Opuszczony budynek wykorzystywany był w czasie II wojny światowej przez Niemców. W 1945 r. został przejęty przez Skarb Państwa.

W latach 50. budynek przejęło przedszkole przyzakładowe zakładów „Zenit”. Były to ciężkie czasy dla willi - wyposażenie i ściany uległy zniszczeniu lub znacznemu poprzez dostosowywanie obiektu dla potrzeb przedszkola. Dokonano licznych zniszczeń i wielu niekorzystnych przeróbek. Zniszczono całkowicie istniejące witraże, częściowo także ich ramy. Poważne uszkodzenia powstały również w dachu. W wyniku zagrożenia budowlanego budynku zakłady „Zenit" zamknęły przedszkole ok. 1980 r. Następnie przez kilka lat budynek stał pusty i niszczał. W 1984 r. willę przejęło Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Inwestorem, w imieniu Zarządu Głównego PTTK, został Zarząd Wojewódzki PTTK, prowadzący równolegle pełną działalność programową Towarzystwa. W ciągu kilku lat przeprowadzono gruntowny remont, przywracając budynkowi dawny blask. Obecnie w budynku mają swoją siedzibę: Ogólnopolskie Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK, z archiwum fotografii, Regionalna Pracownia Krajoznawcza, Redakcja kwartalnika krajoznawczego RPK PTTK w Łodzi Wędrownik, Oddział Łódzki PTTK. Swoją siedzibę ma tu też kilka stowarzyszeń, m.in. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. W części piwnicznej działa restauracja „Soplicowo”.

 

Więcej zdjęć w Galerii

 

Źródła:

  • Bonisławski R., Podolska J., Spacerownik Łódzki, Łódź 2008.
  • Laurentowicz-Granas M., Manżett-Kubiak J., Pałace „Ziemi Obiecanej”, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Oddział w Łodzi, Łódź 1997, s. 65-68.
  • Stefański K., Wille łódzkich fabrykantów, Łódź 2016, s. 130-131.
  • Wykaz zabytków wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych woj. łódzkiego (stan na 01.05.2015 r.)
  • www.soplicowo.com.pl

 

Zdjęcia:

  • Wizytacja terenowa 18-01-2017 r.
Zespół willowo-ogrodowy
Skład zespołu willa, ogród
Obiekt opisywany Willa
Stan zachowania Odrestaurowany
Zastosowanie Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Oddział Łódzki, restauracja "Soplicowo"
Numer rejestru zabytków województwa łódzkiego A/281
Organ wpisujący do rejestru zabytków Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi
Data wpisu do rejestru zabytków 27.12.1982

Lokalizacja

Wigury 12 A, 90-301, Łódź, Polska

Telefon: 42 636-15-09
Strona www: www.lodz.pttk.pl

Komentarze