5.00 (1 głosów)

Ocena

ocena
5.00

Łódź - willa Rudolfa Kellera

Kategoria: Dzielnica Polesie

 

Właściciele i majątek

Willa wraz z zespołem fabrycznym i pozostałościami ogrodu znajduje się przy ul. Gdańskiej (dawniej ul. Długiej). Została wybudowana w latach 1890-1892 dla Rudolfa Kellera, imigranta z terenów pruskich. Po zakupie działki w 1882 r. wzniósł on na niej początkowo zabudowania fabryki wstążek, tasiemek i koronek. W 1907 r. kompleks kupił Emil Eisert. Willę zamieszkiwał wraz z żoną Jadwigą z domu Heiman, a potem z Laurą Elizą Kindermann z domu Feder, wdową po Leopoldzie Kindermannie. W latach 1922-1939 zespół fabryczny był własnością firmy "Emil Eisert i S-ka", która poza Emilem należała także do Ludwika Schweikerta. W 1945 r. zespół upaństwowiono i przekształcono w Zakłady Przemysłu Pasmanteryjnego im. S. Lenartowskiego "Lenora". W okresie PRL przez wiele lat w willi mieścił się przyzakładowy żłobek. Po 1989 r. żłobek został zlikwidowany, a obiekt kupiła włoska spółka prawa handlowego. W 2008 r. willę kupił brytyjski gwiazdor kina akcji Max Ryan. Po remoncie kapitalnym chciał ją przeznaczyć na kameralny pensjonat, jednak z planów tych nic nie wyszło. Niestety zrezygnował z inwestycji i postanowił sprzedać obiekt. W nocy z 31 marca na 1 kwietnia 2010 r. w budynku wybuchł pożar, który pochłonął część dachu oraz uszkodził charakterystyczną wieżyczkę. Zabytek do dnia dzisiejszego czeka na nowego właściciela i coraz bardziej niszczeje.

 

Budowę willi rozpoczęto w 1890 r. wg projektu Hilarego Majewskiego w stylu renesansu północnego, z elementami charakterystycznymi dla architektury niemieckiej i francuskiej. Prace budowlane prowadziła znana łódzka firma Ottona Gehliga, a sztukatorskie firma N. Gunzela. Jest do wolnostojący budynek, jednopiętrowy, na planie zbliżonym do prostokąta, podpiwniczony, w układzie trzytraktowym, z użytkowym poddaszem oraz reprezentacyjną klatką schodową w części południowo-zachodniej. Nakrywa go dach mansardowy. W narożniku północno-zachodnim elewacji frontowej, na parterze znajduje się murowana weranda z zejściem do ogrodu. Nad nią jest taras z kutą żelazną balustradą. Okna na parterze są zamknięte łukiem odcinkowym, a te na piętrze prostokątne, ujęte w edykułe, flankowane półkolumnami. W północno-wschodnim narożniku budynku znajduje się ukośnie dostawiona wieżyczka. Układ wnętrz willi jest amfiladowy z wielopoziomowym westybulem na parterze oraz obszernym hallem na piętrze. We wnętrzach dominują motywy neorenesansowe i manierystyczne. Zachowana jest oryginalna stolarka okienna i drzwiowa oraz dekoracyjne płytki ceramiczne w łazience. W 1907 r. kiedy willa zmieniła właściciela dokonano rożnych zmian w wystroju. Wtedy to zainstalowano dwa witraże krajobrazowe o stylistyce secesyjnej w reprezentacyjnej klatce schodowej.

 

Więcej zdjęć w Galerii

 

Źródła:

  • Laurentowicz-Granas M., Manżett-Kubiak J., Pałace „Ziemi Obiecanej”, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Oddział w Łodzi, Łódź 1997, s. 59-61.
  • Stefański K., Wille łódzkich fabrykantów, Łódź 2016, s. 44-47.
  • Rejestr zabytków nieruchomych, stan na 01.05.2015 r.
  • Artykuł: Max Ryan jest właścicielem podpalonej wilii Kellera, 07-04-2010 r. - LINK
  • Artykuł: Aktor Max Ryan kupił zabytkową willę Rudolfa Kellera i o niej zapomniał?, 25-10-2014 r. - LINK

 

Zdjęcia:

Zespół willowo-parkowy
Skład zespołu willa, park
Obiekt opisywany
  • Willa
  • Park
Stan zachowania
  • Niszczejący
  • Zniszczony
Zastosowanie własność prywatna
Numer rejestru zabytków województwa łódzkiego A/299
Organ wpisujący do rejestru zabytków Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi
Data wpisu do rejestru zabytków 20.12.1983

Lokalizacja

ul. Gdańska 49/53, 90-729, Łódź, Polska

Komentarze